Књажевац се налази у источном делу Србије, 38 км од Сокобање уз границу са Републиком Бугарском и улази у састав Тимочке крајине.

Фото: toknjazevac.org
Књажевачки крај је насељен у време праисторије, о чему сведоче станишта у Бараници, Шкодрином пољу и Дубрави. Пећински цртеж коњаника у Габровници и други многобројни археолошки налази.

Фото: toknjazevac.org
Многи путописци који су пролазили кроз Књажевац оставили су бројне податке. Неки од података су да се Књажевац раније звао Гургусовац по голубовима „гургусанима“, који су живели у овом крају.

Фото: toknjazevac.org
Гургусовац је био познат и по Гургусовачкој кули, некадашњем затвору за противнике тадашњег режима. Данас, Гургусовачка кула представља обележје Књажевца и место је где се одржавају различите манифестације. Гургусовачку кулу или како је још била позната „Спрска Бастиља“, срушио је и запалио Милош Обреновић 1859. године. У Милошеву част, Гургусовац тада добија име Књажевац.

Фото: toknjazevac.org
Још једно обележје по којем се издваја Књажевац јесте Стара Чаршија. Стару Чаршију чиниле су занатске радње и занатлије и она и данас представља најпрепознатљивији део вароши. Поред Старе Чаршије ту је и кућа Аце Станојевића, која представља музеј града и један је од споменика културе.

Фото: toknjazevac.org
Спомен парк део културно-историјског наслеђа града представља споменик Тимочанима палим у ратовима. Овај парк је интересантан пример обједињавања прошлости кроз приказ историјских догађаја у Књажевцу од 1804. године до завршетка Другог светског рата.

Фото: toknjazevac.org